naipzade

Just another WordPress.com site

>Temizlik Maddeleri anne karnındaki bebeğe zarar veriyor. Ekim 11, 2010

Filed under: annelik — naipzade @ 11:31 pm

>Temizlik için kullanılan kimyasal maddeler anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.

İş yerinde kimyasal maddeleri bileşenlerine ayıran çözücülere maruz kalan kadınların bebeğinde oluşum bozukluklarının meydana gelme riskinin 2,5 kat fazla olduğu bildirildi.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nden (Inserm) bilim adamlarının yaptığı araştırma, yoğunluğu veya yağı azaltmak ya da temizlik için kullanılan çözücülerin bebek için tehlike teşkil ettiğini ortaya koydu.

Bu maddelerin gebelikte plasentanın oluşturduğu koruyucu bariyeri geçebildiğini vurgulayan bilim adamları, çözücülerin genellikle solunum yoluyla alındığına ya da deriden geçtiğine dikkati çekti.

3 binden fazlası çalışan olmak üzere 3421 kadının katıldığı, Sylvaine Cordier ve ekibinin araştırmasında, katılımcılardan yüzde 30’u iş yerinde en az bir kere kimyasal çözücülere maruz kaldığını söyledi. Bu maddelere en fazla maruz kalan gebelerin bebeklerinin böbreğinde, idrar yollarında, özellikle erkek bebeklerin genital bölgesinde oluşum bozukluğu ya da bu bebeklerde dudak yarığının meydana gelme riskinin daha fazla olduğu kaydedildi.

“Occupational and Environmental Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, bu tür oluşum bozukluklarının ortalama yüzde 2-3 olduğu, ancak gebelik başında bu kimyasal maddelere maruz kalan hamilelerde riskin 2,5 kat arttığı vurgulandı.

Temizlik veya sağlık alanında, kuaförde, estetik merkezinde ya da laboratuvarda çalışan kadınların çözücülere en fazla maruz kalanlar olduğu da belirtildi.

Araştırmaya ilişkin makale, Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinde de yer alıyor.

Arkadaşlar ben Kimyagerim ve üniversiteden mezun olduktan sonra hep tekstil boyahanelerinde,kimyasalların içerisinde çalıştım.Hamile olduğumu öğrendim ve çalışmamaya karar verdim.Kimyasalların içinde çocuğumun sağlığını tehlikeye atamazdım.Sizler ne düşünüyorsunuz.Organik temizlik malzemeleri kullanıyormusunuz.Bana yazarsanız sevinirim.Bir araştırma yaptım,Ersağ Temizlik maddeleri kullanan varmı,ben üyesi olmayı,kullanmayı ve satmayı düşünüyorun.Varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

 

4 Responses to “>Temizlik Maddeleri anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.”

 1. ACEMİ YAZAR Says:

  >Kimsenin bu konuyla ilgili düşüncesi,tecrübesi yok muuu!!!

 2. Berna Says:

  >Ben evde deterjan kullanmıyorum artık. Her şey ve her yer arapsabunuyla temizleniyor. Bulaşık makinesinde bile arap sabunu kullanıyorum. Çamaşırda toz sabun kullanıyorum, sadece Ekin için değil, tüm çamaşırlarımız için. Ersağ temizlik maddelerini duymadım. Ama bir araştırayım.Sevgiler…

 3. ACEMİ YAZAR Says:

  >Merhaba Berna,arap sabununu bende çok kullanırım ama bulaşık yıkama için hiç denemedim.Ablam parlatıcı olarak sirke kullanıyor,çok memnun.Ben çamaşırlarımız için toz sabunlardan bile şüphe duyar oldum.Ersağ temizlik deterjanları organik ve fosfat içermiyormuş,üstelik %100 yerli sermaye bakalım hala araştırıyorum.

 4. SEO Says:

  >Temizlik Şirketleriçalışmalarınızda başarılar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s